SiTIME SIT3808AC-C-33SX
SIT3808AC-C-33SX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-C-33SX
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-C-33SX.pdf
Availability of SIT3808AC-C-33SX
QUANTITY
SIT3808AC-C-33SX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-C-33SX
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-C-33SX
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-C-33SX
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-C-33SX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-C-33SX Details Description
Related parts for SIT3808AC-C-33SX
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 300VIN 24V@10A datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/36/180G 1.5 BK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HANDLE 4MM datasheet.pdf
MICRO 100C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf