SiTIME SIT3808AC-D-18SB
SIT3808AC-D-18SB picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-18SB
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-18SB.pdf
Availability of SIT3808AC-D-18SB
QUANTITY
SIT3808AC-D-18SB Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-18SB
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-18SB
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-18SB
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-18SB Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-18SB Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-18SB
TRANS PNP 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 20A 100W datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP FILM 100UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 86POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
IC VREG 5CH SWITCH AUTO datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FLTR 3-PHS PLSTC CS TRM 6A DIN datasheet.pdf