SiTIME SIT3808AC-D-18SG
SIT3808AC-D-18SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-18SG
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-18SG.pdf
Availability of SIT3808AC-D-18SG
QUANTITY
SIT3808AC-D-18SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-18SG
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-18SG
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-18SG
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-18SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-18SG Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-18SG
RES ARRAY 2 RES 820 OHM 0404 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MKD GRD W/CR 50/CD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf