SiTIME SIT3808AC-D-28NX
SIT3808AC-D-28NX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-28NX
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-28NX.pdf
Availability of SIT3808AC-D-28NX
QUANTITY
SIT3808AC-D-28NX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-28NX
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-28NX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-28NX
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-28NX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-28NX Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-28NX
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIRE PVDF INS 24AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 34POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CABLE SKT datasheet.pdf