SiTIME SIT3808AC-D-33EM
SIT3808AC-D-33EM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-33EM
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-33EM.pdf
Availability of SIT3808AC-D-33EM
QUANTITY
SIT3808AC-D-33EM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-33EM
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-33EM
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-33EM
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-33EM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-33EM Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-33EM
Crystal 3.579545MHz 30ppm 17pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
BATT PACK NIMH 4.8V 1000MAH datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 2POS .187 BLUE datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 8 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS SKT datasheet.pdf