SiTIME SIT3808AC-D-33NE
SIT3808AC-D-33NE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AC-D-33NE
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AC-D-33NE.pdf
Availability of SIT3808AC-D-33NE
QUANTITY
SIT3808AC-D-33NE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AC-D-33NE
Internal Part NumberEIS-SIT3808AC-D-33NE
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AC-D-33NE
Related LinksSIT3808A, SIT3808AC-D-33NE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AC-D-33NE Details Description
Related parts for SIT3808AC-D-33NE
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
IC MONITOR SYS/VOLT 5CH 16QSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 22POS SNGL .137 PCB datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 100V SCREW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 23A 8HSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf