SiTIME SIT3808AI-C-28EM
SIT3808AI-C-28EM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-C-28EM
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-C-28EM.pdf
Availability of SIT3808AI-C-28EM
QUANTITY
SIT3808AI-C-28EM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-C-28EM
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-C-28EM
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-C-28EM
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-C-28EM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-C-28EM Details Description
Related parts for SIT3808AI-C-28EM
TOOL HAND CRIMP 18-24AWG datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.36 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf