SiTIME SIT3808AI-C-33EX
SIT3808AI-C-33EX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-C-33EX
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-C-33EX.pdf
Availability of SIT3808AI-C-33EX
QUANTITY
SIT3808AI-C-33EX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-C-33EX
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-C-33EX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-C-33EX
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-C-33EX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-C-33EX Details Description
Related parts for SIT3808AI-C-33EX
RES 0.01 OHM 3W 1% 4SIP datasheet.pdf
TERMINAL STRIP STD 3 POS datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FUSE 2500A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONN HEADER SINGLE 64POS .350" datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 3.5MM datasheet.pdf