SiTIME SIT3808AI-D-28NX
SIT3808AI-D-28NX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3808AI-D-28NX
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3808AI-D-28NX.pdf
Availability of SIT3808AI-D-28NX
QUANTITY
SIT3808AI-D-28NX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3808AI-D-28NX
Internal Part NumberEIS-SIT3808AI-D-28NX
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3808
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3808AI-D-28NX
Related LinksSIT3808A, SIT3808AI-D-28NX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3808AI-D-28NX Details Description
Related parts for SIT3808AI-D-28NX
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANSDUCER VOLTAGE 50V TRUE RMS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
100BASETX-100BASEFX MEDIA CONV datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf