SiTIME SIT3809AC-2-18NY
SIT3809AC-2-18NY picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-2-18NY
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-2-18NY.pdf
Availability of SIT3809AC-2-18NY
QUANTITY
SIT3809AC-2-18NY Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-2-18NY
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-2-18NY
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-2-18NY
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-2-18NY Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-2-18NY Details Description
Related parts for SIT3809AC-2-18NY
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
TERM RING 3/0AWG #3/8 T-N datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR NCP1207AADAPG datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC PROCESSOR NTWRK SOC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR PLUGS datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
30+30 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf