SiTIME SIT3809AC-2-18SX
SIT3809AC-2-18SX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-2-18SX
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-2-18SX.pdf
Availability of SIT3809AC-2-18SX
QUANTITY
SIT3809AC-2-18SX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-2-18SX
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-2-18SX
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-2-18SX
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-2-18SX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-2-18SX Details Description
Related parts for SIT3809AC-2-18SX
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V Y5V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN R/A HEADER GOLD 12POS datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 150 OHM 10SIP datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
390UF 450V 35X50MM 85C 10000H datasheet.pdf