SiTIME SIT3809AC-2-33NM
SIT3809AC-2-33NM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-2-33NM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-2-33NM.pdf
Availability of SIT3809AC-2-33NM
QUANTITY
SIT3809AC-2-33NM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-2-33NM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-2-33NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-2-33NM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-2-33NM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-2-33NM Details Description
Related parts for SIT3809AC-2-33NM
Crystal 3.6864MHz 30ppm 20pF 200 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 20W datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 44POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf