SiTIME SIT3809AC-2-33SG
SIT3809AC-2-33SG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-2-33SG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-2-33SG.pdf
Availability of SIT3809AC-2-33SG
QUANTITY
SIT3809AC-2-33SG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-2-33SG
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-2-33SG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-2-33SG
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-2-33SG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-2-33SG Details Description
Related parts for SIT3809AC-2-33SG
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 30POS R/A .155" datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
31 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 3.8 INCH datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL NK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
POT 50K OHM 1/8W CARBON LINEAR datasheet.pdf