SiTIME SIT3809AC-C-18EM
SIT3809AC-C-18EM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-18EM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-18EM.pdf
Availability of SIT3809AC-C-18EM
QUANTITY
SIT3809AC-C-18EM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-18EM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-18EM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-18EM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-18EM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-18EM Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-18EM
CONN HEADER 2POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf