SiTIME SIT3809AC-C-28EE
SIT3809AC-C-28EE picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-28EE
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-28EE.pdf
Availability of SIT3809AC-C-28EE
QUANTITY
SIT3809AC-C-28EE Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-28EE
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-28EE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-28EE
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-28EE Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-28EE Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-28EE
IC MPU RESET 2.93V 210MS SOT143- datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SSOP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 36POS 820SER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC PROG DIV-BY-N COUNTER 24-DIP datasheet.pdf
831110 FORM C SOLDER WITH B9 datasheet.pdf
CONN HOUSING 23POS .100 SINGLE datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE .5M 28AWG datasheet.pdf
THERMOSTAT 82.2C NC QC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 16POS datasheet.pdf