SiTIME SIT3809AC-C-28EG
SIT3809AC-C-28EG picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-28EG
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-28EG.pdf
Availability of SIT3809AC-C-28EG
QUANTITY
SIT3809AC-C-28EG Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-28EG
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-28EG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-28EG
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-28EG Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-28EG Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-28EG
RES 261 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MULTIVIB MONO DUAL HS 16SOIC datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 25V 20% 2824 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 3X1.5X5" SSR/IGBT/POWER datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf