SiTIME SIT3809AC-C-28EH
SIT3809AC-C-28EH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-28EH
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-28EH.pdf
Availability of SIT3809AC-C-28EH
QUANTITY
SIT3809AC-C-28EH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-28EH
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-28EH
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-28EH
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-28EH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-28EH Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-28EH
IC ADC 10BIT LC2MOS 28-PLCC datasheet.pdf
CONN SHIELD 50POS 2PC SHORT datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS VERT .200 datasheet.pdf
EDGECARD 112POS .050 SLD W/POSTS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 40 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf