SiTIME SIT3809AC-C-33SM
SIT3809AC-C-33SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-33SM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-33SM.pdf
Availability of SIT3809AC-C-33SM
QUANTITY
SIT3809AC-C-33SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-33SM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-33SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-33SM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-33SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-33SM Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-33SM
CAP CER 10UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 257TAPS 16-QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
FB-5R,ASY,010,PWR,HER,EN,4.25 datasheet.pdf
C/A 50/125 MM SC-LC 5M datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 14K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
RES 24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf