SiTIME SIT3809AC-C-33SM
SIT3809AC-C-33SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-C-33SM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-C-33SM.pdf
Availability of SIT3809AC-C-33SM
QUANTITY
SIT3809AC-C-33SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-C-33SM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-C-33SM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-C-33SM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-C-33SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-C-33SM Details Description
Related parts for SIT3809AC-C-33SM
IC AMP VIDEO 50MHZ CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 20% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC MPU M683XX 33MHZ 240FQFP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES MO 1W 68 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.700" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 625MA 15W datasheet.pdf