SiTIME SIT3809AC-D-28NM
SIT3809AC-D-28NM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-D-28NM
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-D-28NM.pdf
Availability of SIT3809AC-D-28NM
QUANTITY
SIT3809AC-D-28NM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-D-28NM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-D-28NM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
Function-
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-D-28NM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-D-28NM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-D-28NM Details Description
Related parts for SIT3809AC-D-28NM
CONN HEADER 2MM DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
"A" ACT PLAN R=14.2 FOR 161 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC TCXO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 144.28K OHM 1W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 40W datasheet.pdf