SiTIME SIT3809AC-G-28SM
SIT3809AC-G-28SM picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AC-G-28SM
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AC-G-28SM.pdf
Availability of SIT3809AC-G-28SM
QUANTITY
SIT3809AC-G-28SM Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AC-G-28SM
Internal Part NumberEIS-SIT3809AC-G-28SM
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.106" L x 0.094" W (2.70mm x 2.40mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AC-G-28SM
Related LinksSIT3809A, SIT3809AC-G-28SM Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AC-G-28SM Details Description
Related parts for SIT3809AC-G-28SM
CONN HEADER 42POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 32-SDIP datasheet.pdf
42.5MMHS ASSY ULTEM C datasheet.pdf
SW GUARD LOCK 1NC/1NO 24VDC datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 140POS .050 SMD datasheet.pdf