SiTIME SIT3809AI-C-18EH
SIT3809AI-C-18EH picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AI-C-18EH
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 1.8V SMD
Datasheet Download
SIT3809AI-C-18EH.pdf
Availability of SIT3809AI-C-18EH
QUANTITY
SIT3809AI-C-18EH Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AI-C-18EH
Internal Part NumberEIS-SIT3809AI-C-18EH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AI-C-18EH
Related LinksSIT3809A, SIT3809AI-C-18EH Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AI-C-18EH Details Description
Related parts for SIT3809AI-C-18EH
SURGE SUP SPIKEBLOK 3-STAGE RJ11 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SPDT 36TQFN datasheet.pdf
HOUSING UPPER FOR PCB TERM BLOCK datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 129 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
40 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
LOCATOR 44247 TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC SMC datasheet.pdf
MICROSWITCH T1 2A 250V 3 STOR datasheet.pdf