SiTIME SIT3809AI-C-33SX
SIT3809AI-C-33SX picture photo
Mfg. Part Number
SIT3809AI-C-33SX
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.3V SMD
Datasheet Download
SIT3809AI-C-33SX.pdf
Availability of SIT3809AI-C-33SX
QUANTITY
SIT3809AI-C-33SX Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT3809AI-C-33SX
Internal Part NumberEIS-SIT3809AI-C-33SX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT3809
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT3809AI-C-33SX
Related LinksSIT3809A, SIT3809AI-C-33SX Datasheet, SiTIME Distributor
SIT3809AI-C-33SX Details Description
Related parts for SIT3809AI-C-33SX
IC CLK BUFFER 1:4 160MHZ 16SOIC datasheet.pdf
PLUG W/PIN INSERT (12 CONTACT) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 243V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W HOOK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf