SiTIME SIT8008AC-23-33E-41.208000G
SIT8008AC-23-33E-41.208000G picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AC-23-33E-41.208000G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 41.208MHZ H/LV-CMOS SMD
Datasheet Download
SIT8008AC-23-33E-41.208000G.pdf
Availability of SIT8008AC-23-33E-41.208000G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT8008AC-23-33E-41.208000G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AC-23-33E-41.208000G
Internal Part NumberEIS-SIT8008AC-23-33E-41.208000G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8008
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency41.208MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AC-23-33E-41.208000G
Related LinksSIT8008AC-23-, SIT8008AC-23-33E-41.208000G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AC-23-33E-41.208000G Details Description
Related parts for SIT8008AC-23-33E-41.208000G
RELAY OPTOMOS DUAL 250MA 8-SMD datasheet.pdf
TRANSCEIVER 5V RS232 ESD 16-DIP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 7POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 8POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER 45POS .100 L.143 datasheet.pdf