SiTIME SIT8008AC-23-33E-58.632099G
SIT8008AC-23-33E-58.632099G picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 58.632099MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8008AC-23-33E-58.632099G.pdf
Availability of SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT8008AC-23-33E-58.632099G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Internal Part NumberEIS-SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8008
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency58.632099MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Related LinksSIT8008AC-23-, SIT8008AC-23-33E-58.632099G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AC-23-33E-58.632099G Details Description
Related parts for SIT8008AC-23-33E-58.632099G
IC D-TYPE POS TRG SNGL 5DSBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN SFP CAGE PCB R/A datasheet.pdf
LENS W/HOLDER 21.6MM DIFF datasheet.pdf
LIGHT COATING REMOVAL DISC 5" datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf