SiTIME SIT8008AC-23-33E-58.632099G
SIT8008AC-23-33E-58.632099G picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 58.632099MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8008AC-23-33E-58.632099G.pdf
Availability of SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT8008AC-23-33E-58.632099G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Internal Part NumberEIS-SIT8008AC-23-33E-58.632099G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8008
PackagingCut Tape (CT)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency58.632099MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AC-23-33E-58.632099G
Related LinksSIT8008AC-23-, SIT8008AC-23-33E-58.632099G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AC-23-33E-58.632099G Details Description
Related parts for SIT8008AC-23-33E-58.632099G
SWITCH PLNGR SPDT 5A PC PIN datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 2A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
SHUTTLE BUSHING QC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC BUCK PMU TRPL 2A 36WQFN datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf