SiTIME SIT8008ACA8-33S
SIT8008ACA8-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACA8-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACA8-33S.pdf
Availability of SIT8008ACA8-33S
QUANTITY
SIT8008ACA8-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACA8-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACA8-33S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACA8-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACA8-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACA8-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACA8-33S
IDC CABLE - MKR10K/MC10M/X datasheet.pdf
IC CLK PWM 1KHZ 1CIRC 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 395MA 620 MOHM datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.5MM datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
ATTENUATOR 5 DB DC 8GHZ datasheet.pdf