SiTIME SIT8008ACB8-30S
SIT8008ACB8-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACB8-30S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V
Datasheet Download
SIT8008ACB8-30S.pdf
Availability of SIT8008ACB8-30S
QUANTITY
SIT8008ACB8-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACB8-30S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACB8-30S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACB8-30S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACB8-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACB8-30S Details Description
Related parts for SIT8008ACB8-30S
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 0502 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 1206 datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP OCT D 3ST 20DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 420MA 250 MOHM datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf