SiTIME SIT8008ACE3-28S
SIT8008ACE3-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACE3-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACE3-28S.pdf
Availability of SIT8008ACE3-28S
QUANTITY
SIT8008ACE3-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACE3-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACE3-28S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACE3-28S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACE3-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACE3-28S Details Description
Related parts for SIT8008ACE3-28S
RES 10 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 780FBGA datasheet.pdf
IC 4BIT LATCH/4:16 DECODR 24SOIC datasheet.pdf
MULTI FUNCTION EVAL LMP7721MA datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
IC OSC VCXO 164.3555MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE SKT datasheet.pdf