SiTIME SIT8008ACE3-33S
SIT8008ACE3-33S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACE3-33S
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V
Datasheet Download
SIT8008ACE3-33S.pdf
Availability of SIT8008ACE3-33S
QUANTITY
SIT8008ACE3-33S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACE3-33S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACE3-33S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACE3-33S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACE3-33S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACE3-33S Details Description
Related parts for SIT8008ACE3-33S
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN +/-5VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 5A DO214AC datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf