SiTIME SIT8008ACE7-18S
SIT8008ACE7-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACE7-18S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACE7-18S.pdf
Availability of SIT8008ACE7-18S
QUANTITY
SIT8008ACE7-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACE7-18S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACE7-18S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACE7-18S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACE7-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACE7-18S Details Description
Related parts for SIT8008ACE7-18S
RES SMD 18.7KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
17W2 FE ANG_50 OHMS_PL3_BRACKET, datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
L-TEK F 10POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
UM-FLK14/SI/LA/PTS/8IM/PLC datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf