SiTIME SIT8008ACF8-18E
SIT8008ACF8-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACF8-18E
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008ACF8-18E.pdf
Availability of SIT8008ACF8-18E
QUANTITY
SIT8008ACF8-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACF8-18E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACF8-18E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACF8-18E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACF8-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACF8-18E Details Description
Related parts for SIT8008ACF8-18E
RES SMD 300 OHM 5% 35W DPAK datasheet.pdf
IC Z8 16MHZ ROMLESS 44-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 5MM DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Header 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HNDLR ADJ 75CELL 8X3-3/4X1" datasheet.pdf
ADAPTER F/M SMA/SMM 10GHZ datasheet.pdf