SiTIME SIT8008ACL1-28S
SIT8008ACL1-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACL1-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACL1-28S.pdf
Availability of SIT8008ACL1-28S
QUANTITY
SIT8008ACL1-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACL1-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACL1-28S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACL1-28S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACL1-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACL1-28S Details Description
Related parts for SIT8008ACL1-28S
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP J-LEAD datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 52.5VC P600 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
RES 0.0399 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC FPGA 588 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CTV 8C 8#8(TWIN) SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf