SiTIME SIT8008ACR3-30E
SIT8008ACR3-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACR3-30E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.0V
Datasheet Download
SIT8008ACR3-30E.pdf
Availability of SIT8008ACR3-30E
QUANTITY
SIT8008ACR3-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACR3-30E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACR3-30E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACR3-30E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACR3-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACR3-30E Details Description
Related parts for SIT8008ACR3-30E
IC REG SWTCHD CAP INV 10MA 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
IC XLATOR 9B LTCH TTL-ECL 28PLCC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1.5A datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1410 datasheet.pdf
LED 3.2MM RED TRANSP TH datasheet.pdf
RES 315K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP datasheet.pdf
SOCKET CONTACT 100PCS datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf