SiTIME SIT8008ACR7-28S
SIT8008ACR7-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACR7-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACR7-28S.pdf
Availability of SIT8008ACR7-28S
QUANTITY
SIT8008ACR7-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACR7-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACR7-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACR7-28S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACR7-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACR7-28S Details Description
Related parts for SIT8008ACR7-28S
RES SMD 45.3 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATCHCORD CAT6 YLW/YLW BOOT 3' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 5SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 48VIN 20A 5V 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.43KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf