SiTIME SIT8008ACR7-30S
SIT8008ACR7-30S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACR7-30S
Brief Description
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.0V
Datasheet Download
SIT8008ACR7-30S.pdf
Availability of SIT8008ACR7-30S
QUANTITY
SIT8008ACR7-30S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACR7-30S
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACR7-30S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACR7-30S
Related LinksSIT8008, SIT8008ACR7-30S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACR7-30S Details Description
Related parts for SIT8008ACR7-30S
CONN TERM FEMALE 22-26AWG TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 1GHZ 52PTQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS R/A .050" GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 8K OHM 1/4W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf