SiTIME SIT8008ACU3-28E
SIT8008ACU3-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008ACU3-28E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008ACU3-28E.pdf
Availability of SIT8008ACU3-28E
QUANTITY
SIT8008ACU3-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008ACU3-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008ACU3-28E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008ACU3-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008ACU3-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008ACU3-28E Details Description
Related parts for SIT8008ACU3-28E
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
PANEL REAR 3.05X5.22 FOR EFP304A datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 165CABGA datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION MULTI-INTERLOCK datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 0.5A LOW 6DFN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 250V C0G 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf