SiTIME SIT8008AI-72-33E-49.090900G
SIT8008AI-72-33E-49.090900G picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AI-72-33E-49.090900G
Brief Description
OSC MEMS 49.0909MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8008AI-72-33E-49.090900G.pdf
Availability of SIT8008AI-72-33E-49.090900G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SIT8008AI-72-33E-49.090900G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AI-72-33E-49.090900G
Internal Part NumberEIS-SIT8008AI-72-33E-49.090900G
TypeMEMS (Silicon)
Frequency49.0909MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)4.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AI-72-33E-49.090900G
Related LinksSIT8008AI-72-, SIT8008AI-72-33E-49.090900G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AI-72-33E-49.090900G Details Description
Related parts for SIT8008AI-72-33E-49.090900G
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP POLYMER 6.8UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf