SiTIME SIT8008AI-73-18E-24.419600G
SIT8008AI-73-18E-24.419600G picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AI-73-18E-24.419600G
Brief Description
OSC MEMS 24.4196MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8008AI-73-18E-24.419600G.pdf
Availability of SIT8008AI-73-18E-24.419600G
QUANTITY
SIT8008AI-73-18E-24.419600G Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AI-73-18E-24.419600G
Internal Part NumberEIS-SIT8008AI-73-18E-24.419600G
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.4196MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)3.9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)3.8mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AI-73-18E-24.419600G
Related LinksSIT8008AI-73-, SIT8008AI-73-18E-24.419600G Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AI-73-18E-24.419600G Details Description
Related parts for SIT8008AI-73-18E-24.419600G
IC SRAM 256KBIT 70NS 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
2.00MM UNSHROUDED HDR datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 11A TO263 datasheet.pdf
SPECIAL ENGRAVING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 900MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf