SiTIME SIT8008AIB8-28S
SIT8008AIB8-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIB8-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008AIB8-28S.pdf
Availability of SIT8008AIB8-28S
QUANTITY
SIT8008AIB8-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIB8-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIB8-28S
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIB8-28S
Related LinksSIT8008, SIT8008AIB8-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIB8-28S Details Description
Related parts for SIT8008AIB8-28S
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 1M OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 100MA 850 MOHM datasheet.pdf