SiTIME SIT8008AIE2-18S
SIT8008AIE2-18S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIE2-18S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8008AIE2-18S.pdf
Availability of SIT8008AIE2-18S
QUANTITY
SIT8008AIE2-18S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIE2-18S
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIE2-18S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionStandby
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)3.9mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)1.3µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIE2-18S
Related LinksSIT8008, SIT8008AIE2-18S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIE2-18S Details Description
Related parts for SIT8008AIE2-18S
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 600V 1.5A DB datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
PLUG INLINE 13PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR 25C 25#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf