SiTIME SIT8008AIE3-28E
SIT8008AIE3-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIE3-28E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008AIE3-28E.pdf
Availability of SIT8008AIE3-28E
QUANTITY
SIT8008AIE3-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIE3-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIE3-28E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIE3-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008AIE3-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIE3-28E Details Description
Related parts for SIT8008AIE3-28E
MOSFET N-CH 100V 5.6A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SCOTCHLOK BUTT CONN DRY 19-26AWG datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG6 18AWG 100' datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 70NS 48BGA datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 1M 128X8 3.3V 32-SOJ datasheet.pdf