SiTIME SIT8008AIE8-25E
SIT8008AIE8-25E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIE8-25E
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.5V
Datasheet Download
SIT8008AIE8-25E.pdf
Availability of SIT8008AIE8-25E
QUANTITY
SIT8008AIE8-25E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIE8-25E
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIE8-25E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.2mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIE8-25E
Related LinksSIT8008, SIT8008AIE8-25E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIE8-25E Details Description
Related parts for SIT8008AIE8-25E
RES SMD 590K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 480VAC 65VDC datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC P600 datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
BLADE TORX T10 4.02" datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.009 OHM 0.1% 5W 3637 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf