SiTIME SIT8008AIT8-28E
SIT8008AIT8-28E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIT8-28E
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8008AIT8-28E.pdf
Availability of SIT8008AIT8-28E
QUANTITY
SIT8008AIT8-28E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIT8-28E
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIT8-28E
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIT8-28E
Related LinksSIT8008, SIT8008AIT8-28E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIT8-28E Details Description
Related parts for SIT8008AIT8-28E
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS R/A datasheet.pdf