SiTIME SIT8008AIU2-30E
SIT8008AIU2-30E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8008AIU2-30E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.0V
Datasheet Download
SIT8008AIU2-30E.pdf
Availability of SIT8008AIU2-30E
QUANTITY
SIT8008AIU2-30E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8008AIU2-30E
Internal Part NumberEIS-SIT8008AIU2-30E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8008
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 110MHz
FunctionEnable/Disable
OutputHCMOS, LVCMOS
Voltage - Supply3V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)4.5mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8008AIU2-30E
Related LinksSIT8008, SIT8008AIU2-30E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8008AIU2-30E Details Description
Related parts for SIT8008AIU2-30E
VARISTOR 108V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOW PWR 8DIP datasheet.pdf
MODULE PROCESSOR FOR MPLABICE datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf