SiTIME SIT8103AC-23-18E-80.00000
SIT8103AC-23-18E-80.00000 picture photo
Mfg. Part Number
SIT8103AC-23-18E-80.00000
Brief Description
OSC MEMS 80.000MHZ SMD
Datasheet Download
SIT8103AC-23-18E-80.00000.pdf
Availability of SIT8103AC-23-18E-80.00000
QUANTITY
SIT8103AC-23-18E-80.00000 Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8103AC-23-18E-80.00000
Internal Part NumberEIS-SIT8103AC-23-18E-80.00000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package136
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSiT8103
PackagingBulk
TypeMEMS (Silicon)
Frequency80MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)6.7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.030" (0.75mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)0.8µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8103AC-23-18E-80.00000
Related LinksSIT8103AC-23, SIT8103AC-23-18E-80.00000 Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8103AC-23-18E-80.00000 Details Description
Related parts for SIT8103AC-23-18E-80.00000
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .100CC SR POL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 1.01 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf