SiTIME SIT8208AC-8-18E
SIT8208AC-8-18E picture photo
Mfg. Part Number
SIT8208AC-8-18E
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V
Datasheet Download
SIT8208AC-8-18E.pdf
Availability of SIT8208AC-8-18E
QUANTITY
SIT8208AC-8-18E Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8208AC-8-18E
Internal Part NumberEIS-SIT8208AC-8-18E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8208
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionEnable/Disable
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)31mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.039" (1.00mm)
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Current - Supply (Disable) (Max)30mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8208AC-8-18E
Related LinksSIT8208, SIT8208AC-8-18E Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8208AC-8-18E Details Description
Related parts for SIT8208AC-8-18E
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 300 OHM 0606 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 50POS .085 VERT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 4POS TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SOT23-5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf