SiTIME SIT8208AI-2-28S
SIT8208AI-2-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8208AI-2-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8208AI-2-28S.pdf
Availability of SIT8208AI-2-28S
QUANTITY
SIT8208AI-2-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8208AI-2-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8208AI-2-28S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8208
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8208AI-2-28S
Related LinksSIT8208, SIT8208AI-2-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8208AI-2-28S Details Description
Related parts for SIT8208AI-2-28S
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 44PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 180MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
KIT FAULT MONITOR 12CH HV datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf