SiTIME SIT8208AI-2-28S
SIT8208AI-2-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8208AI-2-28S
Manufacturer
Product Category
Programmable Oscillators
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8208AI-2-28S.pdf
Availability of SIT8208AI-2-28S
QUANTITY
SIT8208AI-2-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8208AI-2-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8208AI-2-28S
Category Crystals and Oscillators
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8208
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range1MHz ~ 80MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)33mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8208AI-2-28S
Related LinksSIT8208, SIT8208AI-2-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8208AI-2-28S Details Description
Related parts for SIT8208AI-2-28S
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 47.6V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.7A MICROFET datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN CHAMP RCPT 80POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
RES 205K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBG datasheet.pdf