SiTIME SIT8209AC-2-28S
SIT8209AC-2-28S picture photo
Mfg. Part Number
SIT8209AC-2-28S
Brief Description
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V
Datasheet Download
SIT8209AC-2-28S.pdf
Availability of SIT8209AC-2-28S
QUANTITY
SIT8209AC-2-28S Order Process
Ship out your order
Specifications of SIT8209AC-2-28S
Internal Part NumberEIS-SIT8209AC-2-28S
FamilyProgrammable Oscillators
SeriesSiT8209
PackagingBulk
TypeProgrammed by Digi-Key (Enter your frequency in Web Order Notes)
Available Frequency Range80MHz ~ 220MHz
FunctionStandby
OutputLVCMOS, LVTTL
Voltage - Supply2.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Spread Spectrum Bandwidth-
Current - Supply (Max)36mA
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Height0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current - Supply (Disable) (Max)70µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SIT8209AC-2-28S
Related LinksSIT8209, SIT8209AC-2-28S Datasheet, SiTIME Distributor
SIT8209AC-2-28S Details Description
Related parts for SIT8209AC-2-28S
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SDIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RING AVIKRIMP (BB-839-10) datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 492 I/O 672FBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 60A TO247AC datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" YEL JACKS datasheet.pdf
RES 6.34 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 75W datasheet.pdf